Loading...

Aknenormin 20 mg (kapsułki miękkie)

Główne zastosowanie Aknenormin 20 mg

Aknenormin 20 mg to lek w postaci kapsułek miękkich, którego głównym składnikiem aktywnym jest izotretynoina. Jest to substancja stosowana przede wszystkim w leczeniu ciężkich postaci trądziku, takich jak trądzik guzowaty, który nie reaguje na standardowe metody terapii, w tym antybiotyki i leki miejscowe. Izotretynoina jest pochodną witaminy A i jest stosowana w przypadkach, gdy istnieje ryzyko powstania blizn lub gdy trądzik znacząco wpływa na jakość życia pacjenta.

Sposób działania Aknenormin

Izotretynoina, składnik aktywny leku Aknenormin, działa na wiele przyczyn trądziku. Redukuje rozmiar i wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe, hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes, które mogą przyczyniać się do stanu zapalnego, oraz zmniejsza stan zapalny. Ponadto, izotretynoina normalizuje proces keratynizacji, co zapobiega zatykaniu się porów skóry i powstawaniu nowych zmian trądzikowych.

Możliwe skutki uboczne Aknenormin

Leczenie izotretynoiną może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych, które mogą być różnego stopnia nasilenia. Do najczęstszych należą:

  • Suchość skóry i błon śluzowych, w tym ust, nosa i oczu
  • Zwiększona wrażliwość na światło słoneczne
  • Łamliwość paznokci
  • Wypadanie włosów
  • Zmęczenie i bóle głowy
  • Podwyższone poziomy trójglicerydów i cholesterolu we krwi

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, takie jak zaburzenia widzenia, depresja, czy ciężkie reakcje alergiczne. Ze względu na ryzyko teratogenności izotretynoiny, kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie i do miesiąca po zakończeniu terapii.

Istotne informacje o Aknenormin

Przed rozpoczęciem leczenia Aknenormin konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan zdrowia pacjenta i zdecyduje o przydatności leku. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, zwykle raz lub dwa razy dziennie, w trakcie posiłku, aby zwiększyć jego wchłanianie. Długość terapii jest indywidualnie dostosowywana do pacjenta, ale zazwyczaj trwa od 16 do 24 tygodni.

Podczas leczenia izotretynoiną pacjenci powinni regularnie kontrolować poziom lipidów we krwi oraz funkcję wątroby, a kobiety w wieku rozrodczym powinny regularnie wykonywać testy ciążowe. Ponadto, ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu, izotretynoina jest absolutnie przeciwwskazana w ciąży.

Ważne jest, aby nie dzielić się lekiem z innymi osobami, szczególnie z kobietami w ciąży, ze względu na ryzyko poważnych wad wrodzonych u płodu. Pacjenci powinni również unikać stosowania innych leków zawierających witaminę A, ponieważ może to prowadzić do przedawkowania.

Powrót do listy leków