Loading...

Ampicillin TZF (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań)

Główne zastosowanie Ampicillin TZF

Ampicillin TZF jest antybiotykiem należącym do grupy penicylin. Jest stosowany w leczeniu szerokiego zakresu zakażeń bakteryjnych. Główne zastosowania obejmują leczenie zakażeń dróg oddechowych, zakażeń układu moczowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, sepsy, zakażeń przewodu pokarmowego, a także zakażeń skóry i tkanek miękkich. Jest również stosowany w profilaktyce endokardytu oraz w leczeniu niektórych przypadków salmonellozy.

Sposób działania Ampicillin TZF

Ampicillin TZF działa poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do ich śmierci. Jest to antybiotyk bakteriobójczy, co oznacza, że zabija bakterie, w przeciwieństwie do antybiotyków bakteriostatycznych, które jedynie hamują ich wzrost. Ampicillin TZF jest skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.

Możliwe skutki uboczne Ampicillin TZF

Podobnie jak wszystkie leki, Ampicillin TZF może powodować skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u każdego pacjenta. Najczęstsze skutki uboczne to reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, i rzadziej, zaburzenia krwiotwórcze, takie jak małopłytkowość czy leukopenia. W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych lub innych poważnych skutków ubocznych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Istotne informacje o Ampicillin TZF

  • Ampicillin TZF jest dostępny w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.
  • Przed użyciem antybiotyku należy dokładnie sprawdzić historię alergii pacjenta, ponieważ osoby uczulone na penicyliny mogą mieć reakcję alergiczną na Ampicillin TZF.
  • Antybiotyk ten może wpływać na skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych, dlatego zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji podczas terapii.
  • Podczas leczenia Ampicillin TZF należy unikać spożywania alkoholu, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
  • W przypadku wystąpienia biegunki podczas lub po zakończeniu leczenia, nie należy leczyć jej lekami zatrzymującymi perystaltykę jelit bez konsultacji z lekarzem.
  • Przed rozpoczęciem leczenia Ampicillin TZF, pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich obecnych lekach, które przyjmuje, aby uniknąć interakcji lekowych.

Powrót do listy leków