Loading...

Atofab (kapsułki twarde)

Atofab - Główne Zastosowanie

Atofab jest lekiem stosowanym w leczeniu hipercholesterolemii, czyli podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Jest szczególnie używany u pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na dietę i inne niefarmakologiczne metody leczenia, takie jak zmiana stylu życia. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami obniżającymi poziom lipidów.

Sposób Działania Atofabu

Atofab zawiera substancję czynną atorwastatynę, która należy do grupy leków nazywanych statynami. Atorwastatyna działa poprzez hamowanie działania enzymu w wątrobie odpowiedzialnego za produkcję cholesterolu, znanego jako HMG-CoA reduktaza. W rezultacie, zmniejsza się całkowita zawartość cholesterolu, cholesterolu LDL (złego cholesterolu) oraz triglicerydów we krwi, a także dochodzi do niewielkiego wzrostu poziomu cholesterolu HDL (dobrego cholesterolu).

Możliwe Skutki Uboczne Atofabu

Podobnie jak wszystkie leki, Atofab może powodować skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u każdego pacjenta. Najczęstsze skutki uboczne to:

  • Bóle głowy
  • Bóle mięśni
  • Zawroty głowy
  • Reakcje alergiczne
  • Zaparcia lub biegunka
  • Dyspepsja (niestrawność)
  • Nadmierna produkcja gazów w przewodzie pokarmowym

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, takie jak rabdomioliza (rozpad mięśni), który może prowadzić do niewydolności nerek i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Istotne Informacje o Atofabie

Przed rozpoczęciem stosowania Atofabu ważne jest, aby poinformować lekarza o wszelkich istniejących problemach zdrowotnych, szczególnie o chorobach wątroby, nerkach oraz o wszelkich innych lekach, które są aktualnie przyjmowane, aby uniknąć interakcji lekowych. Atofab może wchodzić w interakcje z niektórymi antybiotykami, lekami przeciwgrzybiczymi, a także z sokiem grejpfrutowym, który może zwiększać ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Kobiety w ciąży lub planujące ciążę nie powinny stosować Atofabu, ponieważ może on szkodzić rozwijającemu się płodowi. Podobnie, kobiety karmiące piersią powinny unikać tego leku, ponieważ nie jest znane, czy atorwastatyna przenika do mleka matki.

Podczas leczenia Atofabem pacjenci powinni regularnie wykonywać badania kontrolne w celu monitorowania poziomu cholesterolu we krwi oraz funkcji wątroby.

Powrót do listy leków