Loading...

Baqsimi (proszek do nosa)

Wprowadzenie do Baqsimi

Baqsimi to lek w postaci proszku do nosa, którego głównym składnikiem aktywnym jest glukagon. Jest on stosowany w leczeniu ciężkiej hipoglikemii, która może wystąpić u osób z cukrzycą, gdy poziom glukozy we krwi spada do niebezpiecznie niskiego poziomu.

Sposób działania Baqsimi

Glukagon, będący składnikiem Baqsimi, jest hormonem przeciwdziałającym działaniu insuliny. Podany w formie proszku do nosa szybko wchłania się przez błonę śluzową nosa, co prowadzi do szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Glukagon stymuluje wątrobę do przekształcenia glikogenu (zapasowej formy glukozy) w glukozę, co zwiększa jej poziom we krwi i pomaga zapobiec lub leczyć hipoglikemię.

Zastosowanie Baqsimi

Baqsimi jest przeznaczony do natychmiastowego użycia w przypadku ciężkiej hipoglikemii, kiedy osoba z cukrzycą nie jest w stanie samodzielnie przyjąć cukru doustnie. Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy pacjent jest nieprzytomny lub ma drgawki. Lek jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 4 roku życia.

Możliwe skutki uboczne Baqsimi

Podobnie jak wszystkie leki, Baqsimi może powodować skutki uboczne, chociaż nie wystąpią one u każdego pacjenta. Najczęstsze skutki uboczne to:

  • Krwawienie z nosa
  • Zapalenie błony śluzowej nosa
  • Nudności
  • Wymioty
  • Ból głowy
  • Dyskomfort w obrębie nosa
  • Zaczerwienienie oczu
  • Świąd

Rzadziej mogą wystąpić poważniejsze reakcje alergiczne. W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych lub innych poważnych skutków ubocznych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Ważne informacje o Baqsimi

Przed użyciem Baqsimi należy dokładnie zapoznać się z instrukcją użycia. Lek nie jest przeznaczony do codziennego stosowania, a jedynie do użycia w nagłych przypadkach. Po podaniu Baqsimi pacjent powinien być niezwłocznie oceniony przez personel medyczny. Ponadto, po użyciu Baqsimi, pacjent powinien spożyć węglowodany, aby zapobiec ponownemu spadkowi poziomu glukozy we krwi.

Osoby z alergią na glukagon lub jakikolwiek inny składnik Baqsimi nie powinny stosować tego leku. Ponadto, Baqsimi może być mniej skuteczny u osób z pewnymi schorzeniami wątroby lub nadnerczy, a także u osób głodzonych lub z niskim poziomem glikogenu w wątrobie.

Przechowywanie Baqsimi jest również ważne – należy go przechowywać w temperaturze pokojowej, z dala od światła i wilgoci, oraz poza zasięgiem dzieci.

Powrót do listy leków